Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıldönümü kutlama programı 28 Ekim Cumartesi  günü saat 12:15’de Kaymakam V. Murat EKİNCİ,ve Belediye Başkanı Mehmet Zihni SAYIN tarafından Kaymakamlık önü Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı.

Protokol üyeleri, öğrenciler  vatandaşımızın katıldığı törende Atatürk Anıtı‘na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

29 Ekim 2017 Pazar günü Kaymakam V.Murat EKİNCİ Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etti.

Tebrikatın ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı Kurucaşile ÇP Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonunda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kaymakam V.Murat EKİNCİ özetle “Cumhuriyet;fikri hür,vicdanı hür,irfanı hür nesiller sayesinde bugünlere ulaşmış,milletimizin üstün fazilet ve fedakarlıklarıyla temellenmiş ve güçlenmiştir.Türk milleti destansı İstiklal Savaşı'yla tarihin rotasını değiştirmiş,bölgesel ve küresel dengeleri baştan ayağa sarsmıştır.Türk'süz Anadolu hesabı yapanlara,devletsiz millet hayali kuranlara en kesin ve kalıcı cevap Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanıyla verilmiştir.
 
Bizlerin bugün bu gururu yaşamasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere,isimsiz kahramanlarımızı,vatan ve millet için hayatlarından vazgeçen aziz şehitleriizi rahmet,minnet ve şükranla aıyorum.Yaşasın Büyük Türk Milleti,Yaşasın Türkiye Cumhiriyeti Devleti,Ne Mutlu Türküm Diyene  ” dedi.

Program; günün anlam ve önemini belirten şiirlerlerin  okunması, yarışmalarda dereceye giren ödüllerinin verilmesi ile devam etti.