TARİHİ YAPI

 

 

 

        Kurucasile'nin bilinen en eski adi KROMNA (CROMNA)'dir.Kromna anadolu'nun paflagonya bölgesinde,karadeniz'in kiyisinda kurulmus,bir askiçag kentidir.

        Kromna luvi ve Hitit dillerinde,'bas' anlaminda KAR sözcügünün çesitlemerinden olan KRO kökü, insan,halk anlaminda UMNA takisini anlmasiyla Kromna sözcügü türetilmitir.Uç halki anlami verilebilir.

        Kromna sehrinin yer aldigi paflagonya bölgesi batida Filyos (billaios) çayi,doguda halys (Kizilirmak) irmagi ,güneyde Frigya (Galatia) ülkesi,kuzeyde ise Pontus Eukseinos (Karadeniz) ile sinirlidir.Kabaca bu günkü Sinop,Kastamonu,Bartin,Zonguldak ve Çankiri illerimizi içine almaktadir.Kromna gibi Paflagonya sahillerinde kurulmus baslica sehirler sunlardir.Teion veya Teios (Hisarönü),Sesamos veya Amastris (Amasra),Erithnoi (Çakraz),Kytoros (Gideros),Aigialos (Aydos),Ionopolis (Inebolu),Sinope (Sinop).

        Bölgenin ilk halklarinin Hitiler döneminde yasayan ve Paflagon soyundan gelen Pala ve Kaskalar oldugu sanilmaktadir.

        Bundan sonra bölgede Fenikeliler,Kayralar ve Akalar görülmektedir.Bu topluluklarin amaci Anadolu ve Kafkasya kiyilarindaki bakir,demir ve altin madenlerini isletmek,ton baligi avlamak,kara avciligi,bugday ve esir ticareti yapmakti.

        3.000 yillik bir tarihi olan ilçenin, ilkçagda Fenikeliler basta olmak üzere, Miletos'lu ve Megarali gemiciler tarafindan kurulan Kromna adinda bir site oldugu çesitli kaynaklarda belirtilmektedir. Roma,Bizans ve Ceneviz hakimiyetinden sonra yörede görülen ilk Türk komutani Kutalmisoglu Süleyman Beyin komutasindaki Kara Tigi'ndir. Yildirim Beyazit 1395'te bu bölgeyi Candarogullarindan alarak Osmanli hakimiyetine katmistir.

 
 
 

NÜFUS DURUMU

 

 

        1997 genel nüfus sayımına göre ilçenin toplam nüfusu 8.829 iken 2000 yılında yapılan Genel nüfus sayımına göre bu nüfus 8.706'ya düşmüştür Bu nüfusun %24.8'lik bölümü olan 2065'i ilçe merkezinde ve %76.2'lik bölümü olan 6.641'i köylerde bulunmaktadır. Km^2'ye 55.5 kisinin düştüğü nüfusta, 3 yıl içerisinde ortalama %2'lük bir düşüs olmuştur.

 

 

 

COĞRAFİ YAPI

 

 

 

Kurucaşile ilçesi Bati Karadeniz Bölgesinde Bartın iline 52 KM: uzaklıktadir. Kuzeyinde Karadeniz,güneyinde Bartın, Doğusunda Cide ve batısında Amasra ilçeleri bulunmaktadır. İlçenin rakımı deniz seviyesinden 1500 metreye kadar çıkmaktadır. İlçenin güneyi Küre dağlarının bir uzantısı olan Karadağ,Kayaardı ve Karsaduran dağları ile çevrilidir. 159 KM2'lik yüzölçümünün %40'i ormanlarla çevrili olan ilçede tarım alanı yok denecek kadar azdır. Ilçede tipik Karadeniz iklimi hakim bulunmaktadır. Buna göre kışlari soğuk ve yağisli yazları ise ilik ve yagişli geçmektedir.